logo Natura Park
 Natura Park
Rowery - Natura Park Wesela - Natura Park Czarter Jachtu - Natura Park Tawerna - Natura Park Nordic Walking - Natura Park
     Jazda na rowerze - samo zdrowie


     Jazda na rowerze daje możliwość obcowania z naturą, wyciszenia się i prawdziwego odprężenia. Co ważne – jest odpowiednim rodzajem ruchu dla każdego, niemal bez ograniczeń. Jedynymi przeciwwskazaniami do jazdy na rowerze są poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa.

Natura Park


     Jazda na rowerze jest jedną z najbardziej popularnych form rekreacji. Osoby w każdym wieku używają roweru w różnych celach. Jedni dla poprawy ogólnej kondycji, inni dla specjalistycznego treningu sportowego, a jeszcze inni do poruszania się po mieście czy do turystycznych wypadów na łono natury. Wszystkich rowerzystów łączy jedno: ich regularne jazdy bardzo korzystnie wpływają na działanie organizmu. Przyspieszone krążenie krwi w żyłach powoduje zwiększenie liczby uderzeń serca na minutę. Zwiększa się przy tym wydolność najważniejszego mięśnia organizmu oraz minimalizuje ryzyko chorób układu krążenia. W ten sposób przeciwdziałamy także powstawaniu zakrzepów w żyłach (żylakom), które są bolączką wielu osób. Wysiłek skutkuje również zwiększeniem częstotliwości oddychania, co wpływa na rozwój wytrzymałości mięśni oddechowych, sprawniejsze wykorzystywanie tlenu oraz ogólne usprawnienie całego procesu wymiany gazowej.

     Zyskuje również nasza skóra. Podczas jazdy zwiększa się siła przepływu krwi przez naczynia skórne, co powoduje jej zdrowy i rześki wygląd. Jeśli chodzi o mięśnie wykorzystywane podczas wycieczki, to pracują niemal wszystkie główne partie organizmu. Do najważniejszych z nich należą mięśnie nóg, kręgosłupa, obręczy barkowej, rąk oraz pośladków.

     Co może przeszkadzać w jeździe na rowerze? Jeżeli mamy problemy z kręgosłupem, to najlepsza dla nas będzie jazda w pozycji wyprostowanej. Nie obciąża ona zbytnio tej partii ciała, ale też nie pozwala na szybką jazdę. Taką pozycję pozwala nam zająć rower miejski lub trekkingowy.

     Nawet osobom, które przeszły choroby układu krążenia (np. zawał), kardiolodzy zalecają czynny wypoczynek na rowerze. Przyspieszone krążenia krwi w naczyniach krwionośnych pozwalają na zwiększenie wydolności serca oraz mniejsze narażenie na nawrót chorób.

     Jazda na rowerze jest bardzo dobra dla osób, które walczą z nadwagą. Nadmierne kilogramy nie będą obciążać stawów tak bardzo jak bieganie, a spalane kalorie ubywają w bardzo szybkim tempie. Podczas godzinnej, wolnej przejażdżki, przeciętnie spala się ok. 300 kcal. Gdy jedziemy szybciej, wartość ta może zostać pomnożona nawet 2- i 3-krotnie!

     Udowodniono również, że wysiłek fizyczny obniża nasz poziom stresu, co skutkuje zwiększoną wydajnością w codziennych obowiązkach. Wydzielane są tzw. hormony szczęścia, czyli endorfiny, pod których wpływem wpadamy w doskonały nastrój i mamy ochotę na stawiane czoła nowym wyzwaniom.

     Przed każdą jazdą należy przestrzegać pewnych reguł. Ostatni posiłek jedzmy nie później, niż 2-3 godziny przed wyjazdem i niech to będzie coś lekkostrawnego. Przed wyruszeniem w trasę dobrze jest wykonać kilka skłonów, wymachów itp., co pozwoli na przygotowanie mięśni na wysiłek. W innym przypadku możemy niechcący naderwać sobie ścięgna lub więzadła.Nasze rowery:

JUBILAT TURING WIGRY